Unit Conditions
| Battery Health | N/A |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | With Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
Infinix hot 30i 4/128Pre-owned
Blue| Global| 64GB
৳10999 Tk
The Infinix Hot 30i offers a 6.6-inch display with a 90Hz refresh rate, MediaTek Helio G37 chipset, and a massive 5000mAh battery. Its dual 50 MP camera and side-mounted fingerprint scanner make it a solid budget smartphone option.
Status :
Out Of Stock
Warranty :
7 days replacement guaranty 6 month service warranty
64GB
4GB
Region:Global
specifications
| Display Size | 6.6 inches |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz refresh rate |
| Display Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.4 mm |
| Weight | 191 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual standby) |
| OS | Android 12, XOS 12 |
| Chipset | MediaTek Helio G37 |
| Network | GSM, HSPA, LTE |
| Memory | 4GB RAM, 128GB storage (expandable via microSD) |
| Main Camera | Dual 50 MP (wide) + QVGA, Dual LED flash |
| Selfie Camera | 5 MP with LED flash |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, Proximity |
| Battery Info | 5000 mAh, 18W fast charging |
| Other Features / Info | Stylish glass-like design, DTS audio support, vibrant display for enhanced multimedia experience |



